2013-10-31

Po co coaching?

Coaching rzeczywiście nie jest potrzebny ….

 tym, którzy nie chcą niczego w swoim życiu zmieniać.

 Z drugiej strony: Ci, którzy chcą coś zmienić - zazwyczaj sami coś w tym kierunku robią. Przecież zgodnie z definicją (podawaną na szkoleniach CoachWise http://www.thecoaches.pl/) - „Coaching to: wspomaganie ludzi w zdobyciu tego czego pragną bez robienia tego za nich lub mówienia im, co mają robić.” Po co więc coaching osobom pracującym nad zmianą?

Jednym zdaniem?

Coaching jest po to żeby Klient osiągnął to czego pragnie dużo szybciej, łatwiej i przyjemniej.

A jeśli Klient woli żeby było trudniej? „Klient rulez”: coach - w swojej elastyczności:) - może Klientowi pomóc również w tym żeby było trudniej.

A gdy Klient chce koniecznie wszystko sam?  Nasz Klient - nasz „per Pan”:). Nie ma jeszcze takiego prawa, że koniecznie musi się korzystać z pomocy coacha.

 

Wolisz odpowiedź w kilku punktach? Mówisz – masz.

Po pierwsze primo, ..., po siódme

Wszystko co napisałem w tekście Co robi coach? :).  Jeśli już to czytałeś jakiś czas temu – krótka powtórka chyba nie zaszkodzi:).

Po ósme

Jak podpowiada mi Żona: Niektórzy mają problem z ruszeniem z miejsca. Opowiedzenie komuś innemu o swoim problemie pozwala im uporządkować myśli i zobaczyć swój problem bardziej klarownie, w szerszym kontekście lub głębiej.

Po dziewiąte

Znam takich, którzy pracują efektywniej, gdy rozliczają się przed kimś innym niż wtedy, gdy rozliczają się sami z sobą. Po prostu głupio coś zawalić, gdy ktoś inny będzie o tym wiedział.

Po dziesiąte

Zdarzają się tacy - np. Szkoci, Poznaniacy, Krakusy, ja:) - którzy pragną maksymalizować efekty swoich inwestycji. W tym przypadku bolesną inwestycją jest honorarium, które pobiera coach. Takich oszczędnych wydatki motywują - wiem o czym piszę:) - do intensywniejszej pracy niż wtedy, gdy niczego nie zainwestowali:).

Po jednenaste, ...., po "fafnaste"

…….

Tu pomyśl o tym, co Ciebie dodatkowo motywuje, gdy współpracujesz z innymi (a czego nie wymieniono powyżej). A może wiesz o kimś kto korzystał z coachingu i podzielił się z Tobą swoimi spostrzeżeniami? Byłoby fenomenalnie:) gdybyś zechciał/zechciała podzielić się tym z innymi. Np. poprzez dodanie komentarza:).

Nie przekonałem Cię,  że coaching ma sens? Napisz o tym. Kto wie, może zmienię zdanie? W końcu dobry coach jest otwarty na nowe idee:).

Komentarze:

2013-10-31
Po 12: Pozwala obejrzeć napotkaną przeszkodę lub rozdroże z każdej strony: opcji, konsekwencji, możliwych odczuć, wniosków, etc. a następnie ocenić możliwości bez bagażu emocji. Pomaga podjąć niezbędne decyzję w oparciu o fakty.
Marcin Kwiecinski (www.marcinkwiecinski.pl)

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska