2013-11-08

Dlaczego coaching?

Co coaching daje ... coachowi?

Chyba głównie radość z tego, co można dzięki niemu osiągnąć. A konkretnie? Można obserwować jak ktoś się zmienia, radzi sobie z trudnościami, osiąga sukces. A nawet można mieć poczucie, że samemu ma się w tym jakiś udział:).

Ten prosty mechanizm radości z obserwowania jak bohater (dzięki ciężkiej pracy i przełamywaniu swoich ograniczeń) pokonuje kolejne trudności i osiąga sukces występuje nawet, gdy oglądam klasyczne produkcje hollywoodzkie z nieodłącznym, naiwnym  happy-endem. Co prawda, ogromną część tej radości blokuje irytacja związana z prymitywizmem i łopatologią klasycznego hollywoodzkiego przekazu. Jeden mój znajomy mawiał nawet: „takie filmy to ja kręcę w lewej ręce”. A jednak nadal na podobne filmy chodzę. I chyba nie tylko ja, bo nie słyszałem, aby Hollywood miało wkrótce zbankrutować:).

Jednak, gdy coś podobnego wydarzało się w realnym życiu - to były to najpiękniejsze chwile jakich doświadczyłem. I nie tylko wtedy, gdy chodziło o moje osiągnięcia.  Także wtedy, gdy widziałem jak inni przekraczali swoje ograniczenia. Może dlatego, że „w realu” rezultat wcale nie jest z góry przesądzony?

Zgodnie z definicją „Coaching to: wspomaganie ludzi w zdobyciu tego czego pragną bez robienia tego za nich lub mówienia im, co mają robić.”

Dla mnie coaching jest teraz atrakcyjniejszy od mentoringu, z dwóch powodów:

- jest (dla mnie) trudniejszy niż mentoring:);

- pozwala pomagać nawet nie mając pojęcia o temacie, nad którym Klient chce pracować.

W mentoringu mam większe doświadczenie. Dzielę się z mentee swoim osobistym doświadczeniem. Mentoring prowadzi się z pozycji osoby, która „już tam była”, dużo doświadczyła i ma ochotę się tym doświadczeniem dzielić. Kilka osób twierdzi, że im swoim mentorowaniem pomogłem.

Z drugiej strony - udział mentora w ostatecznym sukcesie jest zazwyczaj spory, oparty na jego wiedzy i doświadczeniu merytorycznym. Mimo, że to mentee podejmuje decyzję, to jednak odnosi się on też do zaproponowanych przez mentora propozycji. Pozostawia to zazwyczaj świadomość, że bez mentora mogłoby się w ogóle nie udać.

W dobrze prowadzonym coachingu nie ma żadnych wątpliwości, że to coachee (Klient) sam znalazł rozwiązanie swojego problemu. Coach tylko go prowadził przez pewien proces, który pozwolił Klientowi szybciej dojść do rozwiązania niż gdyby coacha przy nim nie było. Ostatecznie jednak Klient nie tylko ma rozwiązany konkretny problem, ale też umacnia wiarę w swoje możliwości, a nawet może się przy następnych sytuacjach sam coachować.

Dla oddania sprawiedliwości warto dodać, że zazwyczaj mentoring szybciej prowadzi do rozwiązania konkretnego problemu. Oczywiście wtedy, gdy mentor rzeczywiście ma duże doświadczenie w obszarze, nad którym wspólnie z mentee pracują.

Jest dla mnie wyzwaniem coachować w sytuacji, gdy temat jest mi bliski jako mentorowi. Tak bardzo mam ochotę się pochwalić:), że ja już się z takim problemem zetknąłem... i podsunąć rozwiązanie. I niestety, nie zawsze udaje mi się taką pokusę zwalczyć:(. Ale pracuję nad tym. Jeśli ktoś miałby ochotę przepracować ten problemu ze mną jako mój coach – jestem otwarty na propozycje. W końcu coach też człowiek i czasem potrzebny mu jest coaching:) żeby szybciej osiągnąć postęp.

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska