2014-01-17

Odkrywanie wartości

Czy wiesz jakimi wartościami kierujesz się w życiu?

Wiesz? Świetnie. A masz pewność, że wszystkie ważne dla Ciebie wartości umiesz nazwać? Zdarza się bowiem (wcale nie tak rzadko), że niektórych wartości głośno nie nazywamy. Nawet w dialogu wewnętrznym. Są zbyt intymne.

Inna sprawa, że wiele osób w codziennym życiu nie ma czasu na pogłębioną refleksję o tym, co dla Niej/Niego jest naprawdę ważne. A może nie czują potrzeby?

Mimo wszystko zachęcam wszystkich do przyjrzenia się tematowi. A nuż dowiesz się czegoś nowego i może wykorzystasz to w praktyce.

Po co mi wiedza o tym jakie wyznaję wartości?

Dzięki temu zdobywam/pogłębiam świadomość dlaczego do czegoś dążę, a inne rzeczy są dla mnie mniej ważne. Mogę zrozumieć, co powoduje, że pewne zachowania mnie irytują, a inne doprowadzają do szewskiej pasji. Jest szansa, że odkryję skąd się wziął mój podziw dla autorytetów, idoli, bohaterów. Mogę świadomie decydować, co jest dla mnie ważniejsze w przypadku konfliktu między różnymi dążeniami.

Na wyższym poziomie – mogę lepiej rozumieć innych. Zdając sobie sprawę ze źródeł swoich najgłębszych reakcji łatwiej przyglądać się innym: identyfikować skąd się wzięła rozbieżność oczekiwań, zachowań. A nawet domyślać się jakie inne wartości wyznają (warto się jednak upewnić u źródła). Zrozumienie, że konflikt wynika z różnych systemów wartości daje szansę (nie daje gwarancji) na dalszy dialog bez obarczania kogokolwiek poczuciem winy.

Jak poznać swoje wartości?

Można po prostu usiąść i wypisać sobie, co jest dla mnie w życiu ważne. Sam też tak kiedyś zrobiłem. Nawet korzystałem z listy wartości ściągniętej z Internetu żeby o czymś nie zapomnieć. W pierwszym etapie odrzucałem to, co jest dla mnie nieistotne. Potem (spośród pozostałych) wybierałem te, które są naprawdę ważne.  Następnie zidentyfikowałem Top 10. Ostatnią dziesiątkę porównywałem parami (każdy z każdym), aby ustalić konkretną hierarchię.

Czy to jest dobra metoda? Jest dobra. Ale niesie też zagrożenia. Jakie? Może się okazać, że zbudowaliśmy sobie „listę życzeń” w zakresie wartości. Innymi słowy przeprowadziliśmy doświadczenie pod tytułem; „jakie wartości chciałbym wyznawać”. Czyli niekoniecznie poznaliśmy te, które naprawdę wyznajemy? Jeśli tu się, Drogocenny Czytelniku, bardzo zdziwiłeś to dodam jeszcze, że taka sytuacje wcale nie jest rzadka. Większość z nas (wszyscy?) naprawdę ma 3 zestawy wartości: głoszone (dobrze brzmią dla innych), wyznawane (takie chciałbym wyznawać) i realizowane (w praktyce tak działam). Najczęściej te zestawy pokrywają się tylko w pewnej części.

To jaka jest lepsza metoda poznania wartości realizowanych? Metoda odnosząca się przede wszystkim do faktów z Twojego życia. Warto się odnieść do sytuacji, gdy czułeś/łaś się na swoim miejscu, gdy czułeś/aś się silny/a, zadowolony/a, dumny/a z siebie. Sprawdzić co Cię naprawdę denerwuje, frustruje, demotywuje. Zrozumieć za co podziwiasz innych. Zmierzyć się ze swoim moralnym testamentem: jak chciałbyś/ałabyś być zapamiętany/a przez innych, zwłaszcza przez tych, którzy są dla Ciebie ważni.

A gdzie tu miejsce na coaching?

Przez proces kontaktowania się ze swoimi wartościami może Cię też przeprowadzić coach:). Jaką wartość dodaną może wnieść coach? Może wychwytywać wahania Klienta, obserwować pojawiające się emocje – wszystko po to, aby wydobyć na powierzchnię najbardziej intymne wartości. Coach pomaga też w trakcie procesu odcinać ograniczające przekonania Klienta. Dzięku temu Klientowi może skontaktować się z wartościami nie ujawniającymi się z powodu ograniczających przekonań.

O czym warto pamiętać?

O tym, że nasz system wartości żyje razem z nami. A więc się zmienia. Niektóre wartości już nie są tak istotne, inne wysuwają się na pierwszy plan. Nowe wchodzą do „pierwszej dziesiątki”. Warto zatem, co pewien czas, powtarzać doświadczenie skomunikowania się ze swoimi wartościami.

A Ty? Co sądzisz o wartości poznania swoich wartości:)?

Komentarze:

2014-02-02
Wartości ... Ważne jest zidentyfiowanie/spisanie, ale chyba jeszcze ważniejsze jest potwierdzenie sobie czy rzeczywiście zgodnie w nimi postepujemy - to jest taka spójność wewnętrzna człowieka. W moim przypadku przy pewnych wartościach okazało się, że są to raczej moja marzenia, ale nie zasady, którymi się kieruję w życiu. Taka analiza daje właśnie temat do pracy nad sobą
AS

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska