2014-06-13

Czego unikam

… gdy myślę o sobie?

Czy rzeczywiście czegoś unikam?

Mam ulubione obszary, w których chętnie przebywam, gdzie spędzam najwięcej czasu i energii, które po prostu lubię. I nie chodzi tylko o miejsca fizyczne. Chodzi też o obszary mojego funkcjonowania. Również, gdy myślę o tym jak funkcjonuję. O tym z czego jestem zadowolony, a z czego… mniej zadowolony.  Co chciałbym zmienić.

Jeśli „nie przywołuję się do porządku” (lub nie robi tego mój coach) więcej uwagi poświęcam na jedne aspekty, a  pobieżnie analizuję/rozważam inne.

A Ty? Też masz ulubione obszary? A inne pomijasz lub traktujesz pobieżnie? Co Ci taka postawa daje? A czego Cię pozbawia?

O jakie „obszary” chodzi?

Tak naprawdę to nie jest najważniejsze na jakie obszary dzielę swoją rzeczywistość. Chyba, że sam podział wprowadził już element „pominięcia”. Istotne jest to, czy (mając swój podział) jednym obszarom poświęcam więcej czasu i uwagi niż innym. Zazwyczaj robię tak, że spędzam więcej czasu w obszarach mojej kompetencji, a mniej w obszarach, gdzie jestem mniej kompetentny. I co mi to robi? Doskonalę się w obszarach swojej kompetencji – jestem coraz lepszy. A w obszarach … mniejszej kompetencji? Najczęściej stoję w miejscu. Zatem dysproporcja pomiędzy obszarami kompetencji, a obszarami „mniejszej kompetencji” rośnie.

I co z tego? A tego to z góry nie wiadomo. Skoro brakuje mi kompetencji w pewnym obszarze, to sam nie mogę stwierdzić, czy czegoś z tego powodu nie tracę. Co więc mogę zrobić? Mogę zapytać kogoś kompetentnego w danym obszarze. Jaki robi użytek ze swojej kompetencji? Co Mu/Jej to daje? Ale ten ktoś ma zapewne inne obszary „mniejszej kompetencji” i Jego/Jej funkcjonowanie nie musi odzwierciedlać mojego.

Co w takim razie robić?

To zależy do tego, czy jestem gotów na zmianę. Jeśli to w jaki sposób funkcjonuję mnie zadowala – nie chcę tego zmieniać. A jeśli coś mi się nie podoba i chcę to zmienić – zastanawiam się  jak to zrobić. W szczególności, jeśli podejmowałem już nieskuteczne próby zmiany - szukam przyczyny. Może tkwi ona w tym, że nie wykorzystałem wystarczająco niektórych obszarów (np. z powodu mniejszej kompetencji w tym obszarze). Ale przecież moja kompetencja od tego nie urośnie? Jedno wiadomo na pewno – jeśli nic z tym nie zrobię: nie urośnie. Jeśli zacznę więcej czasu spędzać w tym obszarze mogę dostrzec aspekty, których dotąd nie widziałem. Mogę też uświadomić sobie jakiej wiedzy merytorycznej mi brakuje. Mogę tę wiedzę zdobyć/poszerzyć. Mogę ten obszar „oswoić” na tyle, że przestanie być obszarem, którego unikam lub traktuję pobieżnie.

„Obszary”, na które zwraca uwagę coach

Coach w czasie pracy z Klientem pilnuje, aby Klient dotknął wszystkich aspektów swojej rzeczywistości. W modelu wykorzystywanym przez ICF (International Coach Federation) wyróżnia się następujące obszary: fizyczny, intelektualny, emocjonalny, społeczny, duchowy.

Większość z nas dobrze sobie radzi z obszarami: fizycznym i intelektualnym

Praktyka pokazuje, że rzadko dotykamy aspektu duchowości w rozważaniach o sobie, czy o zmianie, którą planujemy. Coach „nie wkracza z butami do Twojej duszy”, ale przypomina o tym aspekcie. Jeśli zmiana dotyka mojej duchowości – daje mi to ekstra motywację i siłę do jej przeprowadzenia.

Spora część (większość?) mężczyzn nie ma dobrego kontaktu ze swoimi emocjami. Nie znaczy to, że nie odczuwają emocji – mają tylko kłopot z uświadomieniem sobie jakie emocje w danej chwili odczuwają, jaki te emocje mają na nich wpływ. Pojawia się tendencja, aby tego aspektu w ogóle nie rozważać. A odkrycie jak potężne i ważne emocje budzi we mnie zmiana, którą chcę przeprowadzić może mnie natchnąć dodatkową odwagą.

Część z nas ignoruje wpływ jaki nasza wewnętrzna przemiana może wywrzeć na otoczenie. Gdy ten wpływ dostrzegamy możemy się zdobyć na śmiałość i poprosić innych o pomoc.

A  jakie są Twoje doświadczenia? Zawsze skutecznie przeprowadzasz to, co zaplanujesz? A jeśli się nie uda, gdzie szukasz przyczyny? W świecie zewnętrznym: „oni nie są OK”? W sobie: „ja nie jestem OK"? Gdzie indziej? Gdzie?

 

Dodaj komentarz

(e-mail nie będzie publikowany)

Rekomendacje

 • To co było dla mnie wartościowe w pracy z Krzysztofem w roli coacha to Jego doświadczenie, otwartość oraz przede wszystkim umiejętność zwrócenia mojej uwagi na aspekty z kategorii „nie wiem, że nie wiem”, których zauważenie bardzo usprawnia działania i realizację celów.

  Tomasz Gajewski

 • Krzysztof podchodzi bardzo profesjonalnie do coachingu. Pomógł mi zrozumieć moje słabe i mocne strony oraz określić obszary, nad którymi powinienem pracować. Krzysztof w znakomitej większości wskazywał mi drogę do rozwiązania, do wiedzy a tym samym pozwolił mi wypracować mechanizmy do samodzielnego rozwoju, niż dawał po prostu gotowe odpowiedzi. Współpracę z Krzysztofem uważam za szczególnie wartościową z uwagi na jego umiejętność budowania relacji,  zaangażowanie, doświadczenie biznesowe, wysoką kulturę osobistą i etykę w życiu prywatnym i zawodowym.

  Piotr Oracz

  Dyrektor ds eComerce w Loopa.eu

 • Miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu dla zarządu K&K Media Solutions prowadzonych przez Krzysztofa. Jego ogromne doświadczenie i autentyczna chęć pomocy pomagają dojść do ciekawych konkluzji, które traktuje się jako swoje. Zaskakujące było dla mnie to, że wykraczały one poza spodziewany przeze mnie obszar zawodowy.
  Krzysztof otworzył nam oczy na to, co oczywiste, a jednak niezauważalne.

  Jakub Reiter

  Wiceprezes Zarządu K&K Media Solutions

 • Z Panem Krzysztofem, podczas procesu coachingowego, miałem przyjemność pracować  przez pół roku. W tym okresie przepracowaliśmy trzy bloki tematyczne: delegowanie, opór oraz emocje. To, co najbardziej mnie zaskoczyło to wiedza o samym sobie. Praca z Panem Krzysztofem otworzyła mi oczy na pewne kwestie, na które nie zwracałem uwagi, a które miały/mają bardzo duże odzwierciedlenie w jakości wykonywanej przeze mnie pracy. Pan Krzysztof jest świetnym fachowcem – z dużym bagażem doświadczenia, zawsze cennymi radami. Właściwie nie było sytuacji, w których nie miałby gotowego rozwiązania. To, co mówi naprawdę warto wdrożyć i stosować. Najbardziej wartościowe jest wskazanie przez Pana Krzysztofa prawidłowego podział słabszych i silniejszych stron. Dowiedziałem się, że to, co wszyscy postrzegają jako negatyw tak naprawdę może być pozytywem. Ale, aby tak się stało warto stosować się do wskazówek Pana Krzysztofa. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie się rozwijać i pracować nad sobą!

  Karol Roguski

  Kierownik Projektu

  Arteria S.A.

 • Współpraca z Krzysztofem pozwala uwierzyć w wiarę we własne możliwości.

  Manager spółki notowanej na GPW

 • Praca z Krzysztofem pozwoliła mi zrealizować założone cele, dzięki jego doświadczeniu i umiejętności znajdowania problemów nad, którymi warto się pochylić. W trakcie sesji naprowadził mnie na wiele rozwiązań, które wprowadziłem do swojego życia zawodowego. Spotkania przekonały mnie do skuteczności coachingu, kiedy pojawią się kolejne zagadnienia chętnie nad nimi z Krzysztofem popracuję. Szczerze polecam, uważam że Krzysztof pozwala znaleźć "drogę na skróty" do wyznaczonego celu.

  Radosław Nowotniak

 • Pracowałam z Krzysztofem w ramach usług barterowych sesji coachingowych. Każda sesja z Krzysztofem (moja jako klienta coachingu) to ogromna ciekawość. Każda sesja z Krzysztofem przynosi dla mnie nowe odkrycie dotyczące mnie samej. Cenię pracę z Krzysztofem za profesjonalizm, upór, dążenie do celu, bezpośrednie wypowiedzi, dowcip, trafne puenty, trochę "cięty" język, którego czasem mi potrzeba. To mnie motywuje i równocześnie bawi, czyniąc ten czas sesji ciekawym i owocnym. Cenię pracę z Krzysztofem za Jego elementy mentoringu wplecione w sesje. Każdy ma swój własny styl pracy i tak ja widzę styl Krzysztofa. Dziękuję za to.

  Aldona Wierzba

 • Konkretne informacje, pewność siebie prowadzącego, humor, praktyczna wiedza, prosto i dobrze wyjaśnione.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Karol Niedzielewski

 • Super stosunek do studentów, odpoczynek psychiczny, dużo humoru i rozrywki. GORĄCO POLECAM!

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

  Natalia Górecka

 • Fantastyczny warsztat, dynamicznie, z dużą dozą poczucia humoru i świetnie od strony merytorycznej. Na ogromny plus ćwiczenia przeprowadzone podczas warsztatu.

   

  Uczestnik warsztatu "Zarządzanie stresem"

 • Warto poznać problemy w Komunikacji!

  Uczestnik warsztatu "Podstawy komunikacji".

  Adrian Zduńczyk

 • Skondensowana dawka pożytecznej rzeczy.

  Uczestniczka warsztatu "Podstawy komunikacji"

  Magdalena Kaczyńska

 • Warsztat godny polecenia. Temat bardzo potrzebny w życiu. Narzędzia do natychmiastowego wykorzystania i sprawdzenia, czy działają i jak działają.

  Uczestniczka warsztatu "Coaching emocji - subiektywny przegląd"

  Beata Matys

 • Zaskakująco skuteczne prowadzenie warsztatu.

  Uczestniczka warsztatu "3 narzędzia do zarządzania emocjami"

  Beata Śliwkowska